Geštalto terapija. Kas tai?
Jus vesime per šiuos geštalto terapijos principus:
1. Susitelksite į dabarties momentą.
2. Padidės Jūsų jautrumas (kurie sakote, jog „nieko nejaučiate“), sąmoningai skiriant dėmesį tam, kas yra, o ne vaikantis daugiau ir vis naujų potyrių.
3. Įsisąmoninsite jausmus, mintis, pojūčius, norus, nes tai praplės Jūsų bei situacijos matymą, atskleis platesnes pasirinkimo galimybes.
4. Išsiaiškinsite, kokių nepatenkintų poreikių turite, kaip dėl to jaučiatės ir elgiatės. Padėsime Jums tuos poreikius įsisąmoninti bei išreikšti tiesiogiai (kiek tai įmanoma). Padėsime rasti efektyvius poreikių tenkinimo būdus.
5. Pripažinsite tai, kas yra skirtinga nuo Jūsų. Nes palaikydami kontaktą su aplinka, galite keistis ir augti.
6. Gebėsite prisiimti atsakomybę už savo pasirinkimus ir veiksmus.
7. Ar pastebėjote kaip vengiate patyrimo? Intelektualizuodami, vertindami, lygindami/lygindamiesi, manipuliuodami.
8. Neužbaigtos situacijos reiškiasi ir psichologiškai (nerimu, nepasitenkinimu, atitinkamu elgesiu dėl tų emocijų), ir fiziologiškai (sutrikusiu kvėpavimo ritmu, kai kurių raumenų grupių įtampa). Taigi terapijos tikslas – aptikti tuos „neužbaigtus reikalus“ ir juos užbaigti, kad nebeliktų įtampos ir būtų galima judėti kitų reikalų link.
9. Akcentuosime patyrimą čia ir dabar.
10. Pabrėšime kūno, minčių, jausmų ir dvasios vienovę, Jūsų ir Jūsų aplinkos vienovę.
11. Terapija efektyvi, jeigu jaučiatės suvaržyti vidinių draudimų, reikalavimų, esate socialiai baimingas, nepasitikintis savimi ir savo gebėjimais, linkęs į perfekcionizmą.
Naudota literatūra: Sud ir red. E. Laurinaitis, R. Milašiūnas (2008). „Psichoterapija“. Vitalijos Lepeškienės skyrius „Geštaltinė psichoterapija“. Vilnius: Vaistų žinios.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________
Pastebėjome, jeigu turite sunkumų tarpasmeniniuose santykiuose – vengiate išsakyti pyktį, nubrėžti ribas, sakyti „NE“, bėgate nuo konfliktų, įžeidinėjate kitus, nesiklausote ar jūsų neišgirsta ir t.t. – geriausia asmeninio augimo forma – GRUPINĖ TERAPIJA. Juk gyvename tarp žmonių, ir mūsų sunkumai bei džiaugsmai kyla būtent santykiuose su žmonėmis. Pokytis vyksta ties kontakto riba.
Grupės tikslai:
- Padėti dalyviams suprasti gyvenimo teikiamas galimybes ir jame slypinčius apribojimus.
- Skatinti sąmonės plėtrą, plėsti savęs supratimo ribas.
- Skatinti atsakomybės už savo gyvenimą prisiėmimą.
- Ugdyti gebėjimą užmegzti ir palaikyti artimus santykius.
- Ugdyti gebėjimą norėti ir gauti be kaltės.
- Ugdyti gebėjimą laisvai rinktis ir rizikuoti, priimant neišvengiamą nerimo ir kaltės išgyvenimą.
- Ugdyti tapatumo jausmą.
- Padėti įgyti gyvenimo prasmingumo jausmą.
- Ugdyti gebėjimą orientuotis realiame gyvenimo laike, gyventi čia ir dabar.
Rimantas Kočiūnas
_____________________________________________________________________________________________________________________________________
REGISTRUOTIS KONSULTACIJAI
Psichologinis konsultavimas – tai pagalba, skirta padėti Jums išsiaiškinti ir suprasti tai, kas vyksta Jūsų gyvenime, išmokti siekti savo tikslo prasmingai, pagrįstai renkantis ir sprendžiant emocinio ir asmeninio pobūdžio sunkumus.
Dėmesingas įsisąmoninimas – gebėjimas valdyti savo sąmonės turinį, budriai stebint, kas į jį patenka. Tai kontempliacija, o ne vertinimas; tai lėtas ir ilgas galvojimas, o ne skubotas kito žmogaus minčių priėmimas. Tai mūsų lekiančio proto stabdymas, teikiantis laiko nurimti ir pagalvoti dėl savęs, o ne tik apie save. Tai būdas mokytis skanauti gyvenimą, raktas į kūrybišką pagalbą sau. (P. Pearsall)
Krizinė situacija – Jūsų gyvenimo lūžis, turintis didelę psichologinę reikšmę ir keliantis grėsmę Jūsų asmenybės vientisumui – gerai nuomonei apie save, socialinei padėčiai, sveikatai arba gyvybei.